Doplňky stravy

Je zde spousta doplňků, vitamínů a minerálů, které pomáhají řešit příčinu atopického ekzému – narušenou tvorbu fillagrinu, sulfátů, nadměrnou tvorbu histaminu, nadměrnou tvorbu homocysteinu aj. Tyto doplňky samozřejmě nenahrazují pestrou stravu, ani léčbu předepsanou Vaším lékařem. Vhodnost užívání těchto doplňků vždy konzultujte s Vaším lékařem, se zřetelem na již užívané léky a doplňky stravy. Uváděné doplňky slouží jako příklad pro určitý druh doplňku, využít můžete i obdobných doplňků stravy a diskutovat můžete ve facebookové skupině Původ ekzému.

Vitamíny B6 B9 B12

Tyto vitamíny jsou nezbytné při metabolismu cysteinu, jejich nedostatek je spjat se zvýšeným homocysteinem a se vznikem alergií – kontaktních i potravinových. Pro zlepšení je třeba užívat vyšší dávky těchto vitamínů dlouhodobě po dobu několika měsíců až roku.

Většinou je v populaci nedostatečný příjem kyseliny listové a vitaminu B12. Nedostatek vitaminu B12 může být ovlivněný i špatným zažíváním, smogovou situací a anestezií rajským plynem.

Vhodné jsou doplňky s obsahem kyseliny listové 800 mcg (pozn. denní limit v doplňcích je 1000 mcg). Vzácně se vyskytuje přecitlivělost na doplňky s kyselinou listovou, v takovém případě je vhodné použít doplňky methylované s obsahem methylfolátu. 
Pokud má člověk problém se vstřebáváním vitamínu B12 je možné využít formu ve spreji.

 

 

Vitamin B2 – Riboflavin

Také je nezbytný pro zdraví kůže a na jeho příjem by měli dbát především vegani a vegetariáni a lidé s poruchou MTHFR. Vitamin B2 se také podílí na snižování homocysteinu.

Zinek

Je součástí více než 300 enzymů v těle, je nezbytný pro zdraví kůže, účastní se přenosu a využitelnosti cysteinu v těle a jeho zvýšená potřeba může nastat při kvasinkové infekci.
Na zvýšený obsah zinku ve stravě by měly myslet především těhotné a kojící ženy a také rodiče u svých dětí.

Ideální forma potravinových doplňků zinku je tekutá forma síranu zinečnatého. V ČR je například ve výrobku Silio Fluid v kombinaci s křemíkem.
Druhá nejlepší varianta je pikolinát zinečnatý (např zde ve variantě pro ženy a ve variantě pro muže)